Gabriela Giotto – dokonalosť farieb v luxusnom dizajne


14. February 2019 Facebook Twitter LinkedIn Google+ InterviewsPrezeral som si obsadenie Czech Fashion Week 2018 a zaujalo ma, že Slovensko reprezentuje Gabriela Giotto. Priznám sa, meno som už počul, ale tvorbu som nepoznal. Google mi ponúkol fotografie tvorby prezentujúce fascinujúce pohľady – žiarivé dokonalo zladené farby, sofistikované strihy šiat a celkový umelecko-kreatívny nádych ženskej elegancie. Skvelé!

Vidieť kolekciu mi však nestačí, chcem poznať príbeh a pochopiť človeka. Poďme sa s Gabrielou porozprávať o jej dizajnérskom živote i poodhaliť jej životný príbeh.

Viacerí experti kreatívneho priemyslu považujú Gabrielu za všestranne talentovanú módnu dizajnérku, ktorá vyniká odvahou a snahou priniesť novodobé trendy na Slovensko. Čo znamená robiť túto prácu na Slovensku, aké radosti i starosti nachádzaš v každodennom živote?
Tvorba prináša človeku vnútornú radosť, nech by žil kdekoľvek na svete. Inou stránkou veci je, že byť módnym dizajnérom na Slovensku, ktoré je relatívne malým trhom s nie najideálnejšou kúpyschopnosťou či mentálnym nastavením obyvateľstva, nie je ani zďaleka povzbudivé. Vďaka sociálnym médiám ako Facebook, Twitter, Instagram však človek vie osloviť globálnejšie teritórium potenciálnych zákazníkov.

Pre vytvorenie skutočne dokonalého módneho modelu je potrebné vyniknúť nielen kreativitou, ale aj kvalitou prevedenia – aké materiály používaš pre Gabriela Giotto Fashion?
Je to komplex synergie kreatívneho návrhu, grafického spracovania, kvalitných materiálov, ale najmä technológií, keďže si vytváram svoje vlastné látky. Istý čas mi trvalo, kým sa nám v tlačiarni podarilo dosiahnuť a preniesť živosť farieb z mojich obrazov a dizajnov priamo na látku. Kupujem čisto biele textílie niekedy z Talianska, inokedy z Maďarska, Čiech, ale už sa dajú zohnať celkom fajn materiály aj u nás na Slovensku.

Precestoval som nejaký kus sveta, vždy navštívim aj obchodné domy – zaujíma ma, ako sa daná krajina vysporiadala s globalizáciou. V Británii nájdeme vo Westfield London Shopping Centre domáce značky, v USA je to podobné a Moskva v GUM Shopping Centre sa prezentuje ako spojenie najlepšieho domáceho a svetového. Prečo nemáme v Au Park či Eurovea slovenskú módu od domácich tvorcov? Ak sa mýlim, prosím, oprav ma.
Myslím, že v starom meste som zaregistrovala jeden či dva butiky, ktoré ponúkali čisto tvorbu slovenských a českých návrhárov. V rámci nákupných centier je to zrejme náročnejšie kvôli astronomickým prenájmom, ktoré si môžu dovoliť platiť iba svetovo zabehnuté značky.

Ako sa pozeráš na svoju generáciu dizajnérov – zdravá konkurencia produkuje nové výzvy – máš na Slovensku dobrú konkurenciu?
Na Slovensku máme veľa kreatívnych umelcov, čo je vzhľadom na to, že sme malá krajina, obdivuhodné a úžasné. Osobne sa z toho vždy teším. Čo sa týka priamo módnych tvorcov, je tu viac návrhárov než dizajnérov (hoci u nás málokto vníma ten podstatný rozdiel). Konkurenciu vnímam skôr ako pestrosť, keďže každý umelec by mal mať svoj vlastný rozpoznateľný rukopis.

Ako filantropa a milovníka umenia ma zaujala informácia, že si vytvorila limitovanú edíciu pánskych košieľ a jeden z klientov/modelov bol aj fenomenálny Štefan Kocán, sólista vystupujúci v najlepších operných domoch po celom svete. Ako sa slovenská módna dizajnérka dostane k svetovému umelcovi?
So Štefanom sa poznáme od tínedžerských čias a nikdy nezabudnem na naše nečakané stretnutie po 20 rokoch, ktoré trvalo takmer osem hodín. Hold mali sme si čo povedať a doháňať zameškané. Je to úžasný umelec, fantastický kamarát a najmä neskutočne fajn človek, ktorý napriek početným svetovým úspechom zostal krásne ľudský, skromný a normálny. To si na ňom nesmierne vážim. Neváhal ani sekundu a prijal moje pozvanie na fotenie kolekcie a vo svojom preplnenom kalendári si našiel čas.

Tvoje kolekcie oblečenia sú plné farieb, života a energie. Akoby mi hovorili – je čas začať žiť a byť šťastnejším. Aký je hlavný odkaz tvojej módnej tvorby?
Krásne si to vystihol. Farby sú úžasným nositeľom energie a dnes je už dávno vedecky dokázané, že kolorterapia je účinným nástrojom ovplyvňovania ľudskej psychiky. Vyšším zámerom mojej tvorby je prinášať do života ľudí vyššie vibrácie prostredníctvom krásnych farebných odevov či rôznych módnych doplnkov, ktoré ľudia radi a denne používajú. Príroda a umenie majú tú magickú moc čistiť našu energiu a pomáhajú nám harmonizovať sa, keďže sme v našich uponáhľaných životoch vystavení vysokej miere stresu.

Čo najbližšie chystáš – kde by sme mohli vidieť tvoju módnu tvorbu?
Aktuálne mám za sebou dve veľké úspešné módne prehliadky v Čechách, kde som reprezentovala Slovensko na Czech Fashion Week 2018 v Karlových Varoch (16.6.) a Tepliciach (23.6.) a tiež aj fotenie svojej najnovšej letnej kolekcie na slnečnej Ibize. Najbližšie ma čaká v polovici júla módna prehliadka v Madride.

Si stále v kolotoči módy a dizajnu, v čom nachádzaš najlepší relax?
Milujem čítať knihy, sedieť a relaxovať pri dobrej kávičke na slnečnej terase (ideálne však na pláži pri mori – tam raz túžim aj žiť), po hodinách maľovania, kreslenia a sedenia za počítačom potrebujem z času na čas moju obľúbenú thajskú masáž, veľmi rada chodím tancovať či do kina na nejaký skvelý film. Každú nedeľu idem navštíviť svojich drahých rodičov do Trnavy a zdieľame spolu čo z nás kto zažil. Sú to pre mňa veľmi vzácne okamihy.

Keď stojíš na Time Square v New Yorku, hľadáš správny východ z metra na Piccadilly Circus v Londýne alebo sa prechádzaš po Červenom námestí v Moskve, hneď si uvedomíš, že nejakých päť miliónov ľudí by sa tu stratilo raz dva. Čím zaujala a môže zaujať tvoja dizajnérska elegancia a kreativita v zahraničí?
Presadiť sa z malej krajinky je vždy oveľa ťažšie, ale aj zaujímavejšie. Krása je v oku toho, kto sa pozerá, takže kdekoľvek na svete sa Vaša tvorba môže páčiť tomu, kto s ňou vnútorne rezonuje. Áno, vždy je veľkou výzvou presadiť sa najprv medzinárodne a potom celosvetovo. K tomu treba tú správnu konšteláciu hviezd a pokiaľ je Vám to určené, tak Vás to neminie. Každopádne ak vo vás drieme Božský génius, tak môžete zažiariť kdekoľvek na svete.

Tvoj dizajnérsky sen – čo, prečo a kedy by sa to mohlo splniť?
Tých snov je viac:) Mojou víziou je otvoriť si vlastný dizajn showroom v Dubaji, redizajnovať hotelové izby a kaviarne v prímorských letoviskách, rozšíriť portfólio svojej dizajn značky o vysnívané komodity, dostať sa k technológiám, ktoré mi umožnia produkovať top svetovú kvalitu, atď.

Niekedy to už osud tak zariadi, že musíte odísť do zahraničia aby ste spoznali kvalitu domáceho produktu. Ja som rád, že som cez Czech Fashion Week 2018 objavil slovenskú módnu dizajnérku.

Gabriela Giotto disponuje obdivuhodným dizajnérskym talentom s umeleckým smerovaním. Cit pre detail, elegancia v kreativite a jasné smerovanie podčiarkuje jej životný príbeh. Vytvoriť „brand“ v dnešnom svete nie je až také ťažké, ale zaujať neobyčajným rukopisom tvorby je vzácne.

Gabriela Giotto

Instagram – https://www.instagram.com/gabrielagiotto/

Facebook – https://www.facebook.com/gabriela.giotto.1

–––––-––––––———————————————–
Rozhovor bol autorizovaný 4. 7. 2018 Gabrielou Giotto.

Štefan Kocán – http://www.stefankocan.net

Rob Piroska – https://www.facebook.com/robert.piroska.96

Czech Fashion Week – https://www.czechfashionweek.eu

Fotografie z Czech Fashion Week 2018; fotograf Rob Piroska.

Comments