Inšpiratívni ľudia – Gabriela Giotto


12. February 2019 Facebook Twitter LinkedIn Google+ InterviewsOriginalita, farebnosť, a ženskosť. Tak by sa dala charakterizovať tvorba módnej dizajnérky Gabriely Giotto, ktorá je často označovaná ako slovenský Versace. Dominantnou črtou jej tvorby sú ženské portrétové dizajny, jedinečné farebné motívy a ornamenty. Nádherné modely, plné živých farieb, boli ozdobou viacerých úspešných výstav a módnych prehliadok v niekoľkých krajinách sveta, ako Rakúsko, Libanon, či legendárny Hollywood v USA. V roku 2017 reprezentovala Slovenskú republiku na svetovej výstave EXPO 2017 v Kazachstane, a na CZECH FASHION WEEK 2017 v Tepliciach. V domácom prostredí nedávno zažiarila na prestížnom módnom podujatí EUROVEA FASHION FORWARD 2018 v Bratislave, kde finalistky MISS Slovensko 2018 predviedli jej najnovšiu kolekciu JAR&LETO 2018 WOMEN TO LOVE. Módna dizajnérka Gabriela Giotto v rámci tohto podujatia prezentovala aj prvé prototypy svojich dizajn tenisiek, vytvorených v spolupráci so ZDA Partizánske. Tohtoročné leto odštartovala Gabriela Giotto jedinečným fotením novej letnej kolekcie na prekrásnom, slnečnom ostrove IBIZA. V priebehu mesiaca Jún bola opäť špeciálnym hosťom na CZECH FASHION WEEK 2018 v Karlových Varoch a Tepliciach. Aktuálne jej nádherné modely rozžiaria mólo svojimi farbami na veľkej módnej prehliadke v Madride. Prinášame Vám inšpiratívny rozhovor s fenomenálnou módnou dizajnérkou Gabrielou Giotto, ktorá je hodnoverným dôkazom toho, že všetko, čo si dokážeme predstaviť, vieme aj uskutočniť. Treba mať len jasný cieľ, a veriť v správnosť svojej cesty.

Aké si bola dieťa? Mala si už v detstve sny, že jedného dňa sa staneš módnou dizajnérkou? Alebo ťa k umeniu priviedli rodičia?
Hyperaktívne, klasické živé striebro. Navštevovala som množstvo krúžkov od hodín klavíra, cez dramatický, recitačný krúžok až po tanečný. Dokázala som hodiny stráviť s kreslením či vymaľovávaním. Prvým výraznejším náznakom asi bolo, že som navrhovala kostýmy na naše tanečné súťaže a vystúpenia. Vďaka rodičom som sa od malička pohybovala v prostredí umelcov, pretože sme často chodievali na výstavy, do divadla a medzi našich rodinných priateľov patrili maliari, básnici či spisovatelia. Náš byt vždy pripomínal niečo medzi galériou a knižnicou.

Kde si pracovala po ukončení štúdia, respektíve čomu si sa venovala?
Ešte počas vysokoškolského štúdia na FFUK v Bratislave som pôsobila ako moderátorka/redaktorka vo viacerých médiách (Rádio Forte, SRo, TV Markíza, tlačová agentúra SITA). Po ukončení postgraduálneho štúdia medzinárodných vzťahov a diplomacie na PFUK v Bratislave som pracovala pre pár medzinárodných spoločností ako KPMG, Tatra banka, SkyEurope na pozícii PR manažérky či hovorkyne. Po niekoľkých rokoch napĺňania korporátnych cieľov však prišla silná potreba začať si napĺňať tie svoje.

Kedy a ako prišiel nápad preniesť svoje maľby na šaty?
Už si v otázke správne naznačila, že moja tvorba začína obrazom. Ešte v čase, keď som pôsobila ako Marketingová manažérka Olympic Casino Slovakia, som popri práci vystavovala svoje obrazy vo viacerých slovenských a českých mestách. V istom momente som si však uvedomila, že dnes už do galérií chodí len minorita milovníkov umenia. A mojím zámerom bolo osloviť väčšie auditórium ľudí. Zatúžila som kúsok umenia preniesť na predmety, ktoré budú ľudia radi a často používať. Tam niekde vznikla myšlienka mojej súčasnej značky Gabriela Giotto Fashion. Dnes okrem módnych kolekcií oblečenia vytváram aj dizajn poháre, šálky, vankúše, závesy, šatky, kravaty, atď.

Bola to zložitý proces realizácie, od nápadu, až po hotový kus šiat?
Nič hodnotné v našom živote nie je jednoduché. Musela som nájsť vhodné technológie, spôsob, ako celý obraz preniesť na látku, aby bola zachovaná žiarivosť farieb. Vytvoriť si vlastné know how, ako svoju víziu úspešne preniesť do reality. Myslím, že výsledok však stojí za to a veľmi sa z toho teším.

Pomáhal ti niekto? Cítila si podporu rodiny a kamarátov, alebo ťa od tvojho sna odhovárali?
Osud nám vždy do cesty pošle tých správnych ľudí, ktorí ak nám aj práve nepomôžu, ale možno nás len nasmerujú alebo nám postúpia užitočný kontakt. Pravdou je, že podporu som cítila najmä od svojich „prvých fanúšikov“, ktorí mi cez Facebook dávali potrebnú spätnú väzbu, ktorá ma hnala vpred.

Tvoje šaty sršia pozitívnou energiou, čo odzrkadľuje aj tvoju osobnosť, nakoľko viem, že aj ty sama si veľmi pozitívny človek. Si celý život taká pozitívna, alebo si sa k tomu postupne prepracovala?
Od narodenia som bola maminkine slniečko, takže si myslím, že je to prirodzená črta mojej osobnosti. Som vďačná za mnohé dary a talenty, za úžasných rodičov a priateľov a tak by som mohla pokračovať. Život sám o sebe je úžasným zázrakom a pokiaľ túžime žiť v harmónii, tak negativita je luxus, ktorý si nemôžeme dovoliť.

Mala som tú česť byť modelkou na prehliadke tvojich šiat, za čo ti veľmi ďakujem. Bol to veľký zážitok, a samotná prehliadka bola plná energie, a tiež plná známych slovenských žien, ako napríklad Dominika Mirgová, Marcela Molnárová alebo Vanessa Sarkoziova so svojou mamou, a podobne. Ako si s nimi nadväzovala spoluprácu?
So všetkými sa poznám už dlhé roky, takže išlo o prirodzenú spoluprácu na základe kamarátstva a toho, že sa im moja tvorba úprimne páčila. Inak by to nefungovalo.

Pamätáš si na svoju úplne prvú prehliadku?
Áno, na to sa nedá zabudnúť. Bola to vlastne skôr prezentácia kolekcie mojich úplne prvých čierno-bielych dizajn tričiek. Modelky k nim mali oblečené džínsy a z dnešného pohľadu mi to už príde len ako milá spomienka.

Nedávno si so svojou najnovšou letnou kolekciou zažiarila aj na Czech Fashion Weeku 2018 v Karlových Varoch (16.6.) aj Tepliciach (23.6.) Aké sú Tvoje pocity z tejto akcie?
Myslím, že z tej úžasnej energie budem žiť ešte aspoň pol roka. Czech Fashion Week je najprestížnejšie módne podujatie v Českej republike, ktorého produkcia je na top profesionálnej úrovni. Prvýkrát som jeho jedinečnú atmosféru zažila minulý rok. Veľmi si vážim túto spoluprácu a vždy sa teším pozvaniu riaditeľa projektu Jiřího Morstada, ktorý je nielen skvelý vizionár, stratég a manažér, ale najmä fantastický človek. Dokáže pritiahnuť k sebe do tímu tých správnych ľudí, takže všetko funguje tak, ako má + vždy sa tam vytvorí neopakovateľná dobrá energia, ktorú majú možnosť cítiť všetci účastníci akcie. Z tohto podujatia sú vždy krásne fotografie, videá a množstvo vydarených mediálnych výstupov.

Máš plány preraziť aj v iných krajinách okrem SR a ČR?
Žijeme v 21,storočí, ktorému vládnu sociálne médiá, vďaka ktorým môže človek zasiahnuť globálny trh. Už teraz si moje dizajn produkty online objednávajú ľudia z viacerých krajín sveta. Takže určite áno.

Myslíš si , že Slováci vedia dostatočne finančne ohodnotiť kvalitnú prácu dizajnéra?
To je veľmi dobrá otázka. Dizajn jedných šiat som napríklad vytvorila z mozaiky svojich 20 obrazov, ktoré som namaľovala v rozpätí troch rokov. Bez tejto informácie či príbehu za jednotlivými výrobkami, človek ťažko dokáže doceniť ich hodnotu. Ale ty si asi otázku smerovala k trhovej cene. Kúpyschopnosť slovenského obyvateľstva je taká, aká je.

Všimla som si že ste nedávno fotili novú letnú kolekciu na Ibize. Prečo práve Ibiza?
Keď ma oslovili s ponukou fotenia na slnečnej Ibize, neváhala som ani sekundu. Moja tvorba je priam stvorená k dovolenkovej atmosfére pri mori. Vyžaruje farebnú slnečnú energiu. Výsledok fotenia hovorí sám za seba. Tie fotografie sú božské!

Na Slovensku si označovaná za slovenského Versace. Ako to vnímaš?
Gianni Versace bol pre mňa jedným z najtalentovanejších módnych dizajnérov a návrhárov, ktorého tvorbu úprimne obdivujem, takže je to pre mňa pocta. Väčšinou ľudia niečo nové asociujú s niečím, čo už poznajú. Je to akýsi referenčný bod a keďže moja dizajny sú orientálne a dekoratívne, dá sa to pochopiť. Každopádne mám svoj vlastný rukopis a rozpoznateľnosť tvorby, takže raz možno budú iných pripodobňovať ku mne. (zákonitosť vývoja)

Máš nejaké motto ktorým sa v živote riadiš?
Človek prichádza na svet nahý a odchádza s tým, čo dal tým druhým.

Čo by si odkázala čitateľom , ktorí majú podobné sklony k módnemu dizajnérstvu ako ty. Čoho by sa mali držať alebo čím by sa mali v živote riadiť?
Pokiaľ je ich túžba dostatočne silná a ich zámer čistý, nech idú odvážne za svojím vnútorným hlasom.

Za rozhovor ďakujeme módnej dizajnérke Gabriele Giotto.
Foto: Rob Piroska, Erik Koritko, Petr Zapletal

Comments