Módna dizajnérka Gabriela Giotto: Krása je v oku toho, kto sa pozerá


7. February 2019 Facebook Twitter LinkedIn Google+ InterviewsDizajnérka s farebnou dušou. Slovenka, rodená Trnavčanka Gabriela Giotto má vlastnú módnu značku a tvorí dizajn, ktorý oslovuje celý svet. Dokonca jej hovoria slovenský Versace. Jej outfity sú plné farieb, tvarov, geometrie – a najmä majú v sebe nemalú hĺbku. Porozprávali sme sa s Gabikou, ako sa jej darí vo svete a čo nové podniká.

Prvé, čo si musí každý na tvojich návrhoch všimnúť je obrovská dávka energie. Nebojíš sa farieb, ani tvarov, neexistuje jeden model, ktorý by sa dal nazvať fádnym alebo by nezaujal. Na druhej strane, je dôležité pozerať na každé tvoje dielo dlhšie ako minútu, pretože neraz sa na týchto outfitoch nájdu veľmi inšpiratívne myšlienky… Čo ťa priviedlo k návrhárstvu?

– Ďakujem za tak krásny úvod! Túžba preniesť kúsok umenia na predmety, ktoré budú ľudia radi a často používať. Začínala som totiž maľovaním obrazov a po troch rokoch ich vystavovania ma to prestalo vnútorne uspokojovať. Kto už dnes bude chodiť do galérií? (Minorita, odpovedal môj nespokojný duchJ). Tam niekde možno hľadať počiatky vzniku mojej dizajn značky Gabriela Giotto Fashion. Dnes už mám v rámci portfólia okrem dámskej módnych šiat aj dizajn vankúše, šatky, poháre, šálky, tenisky, kabelky, či plavky. Návrhári si kupujú v textilných obchodoch hotové látky. Ja si svoje látky vytváram sama, takže sa skôr považujem za dizajnérku. Kupujem čisto biele látky, na ktoré špeciálnou technológiou prenášam svoje obrazy a dizajny.

Každé dielo je silným prejavom z tvojej hĺbky – vnímajú to ľudia, ktorí vidia alebo nosia tvoje diela?

– Filozofiou mojej tvorby je nadčasová pravda: krása je v oku toho, kto sa pozerá. Inými slovami každý vníma, vidí iba cez svoje vlastné filtre. Tí, ktorým sa moje dizajn výtvory páčia a radi ich nosia, s nimi na nejakej úrovni rezonujú (nemusí ísť priamo o vedomú záležitosť). To, že si túto otázku tak krásne naformulovala, znamená iba to, že si sama hĺbkovým človekom s umeleckou dušou.

Na niektorých návrhoch vidno vplyv rôznych kultúr. Rada cestuješ?

– Milujem cestovanie a od malička mi bolo dopriate veľa cestovať, čo považujem za nesmierne obohacujúce. Mali sme veľkú časť rodiny v zahraničí. Potom počas univerzity som robila sprievodkyňu/delegátku CR v Španielsku a na Kréte. Neskôr som pôsobila ako PR manažérka a hovorkyňa pre leteckú spoločnosť SkyEurope, takže som si užila lietanie do všetkých európskych metropol. Vždy som pracovala pre medzinárodné korporácie, takže som bola väčšinou tá, ktorú vyslali na služobnú cestu do sídla centrály. Vraví sa, že krása sveta je vždy priamo úmerná kráse ducha, ktorým je vnímaná. Umelecká duša vníma oveľa intenzívnejšie, takže je len prirodzené, že sa niečo z môjho „vnútorného archívu“ pretavilo do mojej tvorby.

Ako vyzerá dnes tvoj proces tvorby návrhu?

– Všetko to začína spontánnym kreslením si pri káve do náčrtníku. Pokiaľ u mňa niektorý z vytvorených dizajnov „vyhrá tender“, tak ho zrealizujem vo veľkom formáte v plnofarebnej verzii akrylovými farbami. Všetky takto spracované dizajny dám naskenovať, aby som s nimi následne mohla pracovať graficky. Do vybraných a rovnako naskenovaných strihov šiat mojej novej kolekcie vkladám s grafičkou na milimeter presne mnou zadefinované fragmenty dizajnov. Je to ďalší stupeň tvorby, ktorý milujem, hoci je časovo veľmi náročný. Za každým jedným „haute couture“ kúskom sú hodiny a hodiny práce. To si málokto uvedomuje. Pripomína mi to príbeh s Picassom, ktorý si za portrét jednej elegantnej Parížanky vypýtal 3000 frankov. A ona zaskočená touto sumou protestovala slovami, že „majstre, veď Vám to trvalo len 3 minúty!“. „Nie, Madam“, odpovedal Picasso. „Trvalo mi to celý život.“ Vždy, keď si kupujete predmet od umelca, kupujete si hodiny pokusov a omylov, hodiny radosti, vášne aj beznádeje. Kupujete si kus srdca a duše umelca.

Čo považuješ doposiaľ za svoj najväčší úspech? Kde všade si mala možnosť prezentovať svoje diela?

– Reprezentovala som Slovensko na Svetovej výstave Expo 2017 v Kazachstane. Témou minuloročného expa bola energia budúcnosti a architekt, ktorý vyhral tender na realizáciu pavilónu SR si ma vybral ako dizajnérku, ktorá tvorí energetizujúce umenie. Môj dizajn tvoril súčasť hlavnej 11 m vonkajšej steny nášho pavilónu. Bola to pre mňa veľká pocta a radosť samozrejme. Vnútri pavilónu som tiež mala svoj showroom, kde som prezentovala prierez svojou tvorbou. Mala som tiež úspešné módne prehliadky vo viacerých kútoch sveta ako napr. v Beirute (Libanon), Hollywood (USA), Hainburg (Rakúsko) a posledné dva roky som ako jediná slovenská dizajnérka reprezentovala Slovensko na Czech Fashion Week 2017/2018 v Karlových Varoch aj Tepliciach.

Obliekala si aj niekoľko slovenských celebrít. Ktoré si obliekajú tvoje outfity najradšej? Kto je tvárou tvojej módnej značky?

– Na mojich prvých módnych prehliadkach a foteniach sa v roli modeliek predstavili moje viaceré kamarátky z kruhov moderátoriek, herečiek či speváčok. Tešila som sa z toho, pretože to mojim módnym prehliadkam dodalo ten správny punc a spestrilo program. Spomeniem Silviu & Vanessku Šarkozi, Natáliu Hatalovú, Dominiku Mirgovú, Karin Haydu, Marcellu Molnárovú, Petru Palevičovú, Vierku Aiysi, Katarínu Ivankovú, Barboru Žilkovú, atď. V úvode bola najvýraznejšou tvárou mojej dizajn značky krásna hudobníčka z Cigánskych Diablov Silvia Šarkozi. Dnes už viac pri prehliadkach aj fotení kolekcií pracujem s profesionálnymi modelkami.

Aké prekvapenia pripravuješ do najbližších rokov?

– Ak to prezradím, už to nebudú prekvapenia. Zmyslom života je seba/rozvoj, takže stále pracujem na rozvoji svojej milovanej dizajn značky.

Ako vyzerá tvoj šatník? Obliekaš sa do svojich návrhov aj ty sama?

– Milujem pestrofarebnosť a rôznorodosť. Obliekam sa podľa príležitosti alebo aj nálady. Sú dni, keď sa prezentujem ako najlepší ambasador svojej dizajn značky. Inokedy som oblečená celá v čiernom alebo bielom a mám na sebe iba nejaký svoj doplnok ako šatku, šálik, tenisky či kabelku.

Okrem dizajnu sa stále venuješ aj moderovaniu: Je to tvoj koníček alebo „doplnková práca“?

– Moderujem od svojich 17. rokov, kedy som začínala ako redaktorka v trnavskom rádiu Forte. Neskôr prišiel Slovenský rozhlas, Televízia Markíza. Moje moderátorské skúsenosti využívali všetky firmy, pre ktoré som pracovala ako PR & marketing manažérka. Vždy som musela odmoderovať všetky klientské aj zamestnanecké akcie, ale mňa to veľmi bavilo a moderovanie stále patrí medzi moje top obľúbené aktivity. S mikrofónom v ruke sa cítim ako ryba vo vode.

Gabika, Trnavčania Ťa poznajú ako dcéru známej trnavskej kultúrne zameranej rodiny Horváthovcov. Ako sa Ti podarilo získať také šarmantné a pre návrhárku slušivé priezvisko – Giotto?
– Väčšinou si ľudia myslia, že som sa vydala za Taliana a ja som sa pritom iba vydala na umeleckú dráhu. Ide o moje umelecké meno. Keď človek mení svoj život o 180 stupňov a začína nasledovať „hlas svojej duše“, patrí sa zmeniť si aj meno (Nomen est omen/Meno je Osud).

Comments
  1. Lawerence said on 15. March 2019 9:56:

    Your website has exceptional material. I bookmarked the website